Wybór odpowiedniego okapu do kuchni może sprawiać często dużo trudności. Najczęściej okap montowany jest pod ścianą. Wówczas mamy dwie opcje do wyboru – okap podszafkowy lub okap kominowy. Co kupić?
Okap kuchenny to urządzenie, które służy do niwelowania nadmiernej wilgoci i zapachów pojawiających się w kuchni podczas gotowania. Korzystanie z kuchennego okapu powoduje, że powietrze w kuchni jest czystsze, świeższe, a także mniej zanieczyszczone.
Aktualnie w sprzedaży znaleźć można różne rodzaje okapów, które można podzielić pod kątem ich montażu czy typu pracy. Największą popularnością cieszą się okapy ścienne, czyli te modele, które przeznaczone są do montażu na ścianie nad kuchenką.
Okapy te podzielić można na dwie kategorie, a mianowicie na okapy kominowe oraz okapy podszafkowe. Czym różnią się one między sobą?
Okap podszafkowy i kominowy – co wybrać?
Okapy podszafkowe i kominowe montowane są przy ścianach. Różnią się jednak swoją konstrukcją, co także ma wpływ na skuteczność ich pracy.
Podszafkowy okap kuchenny przeznaczony jest do montaż pod szafkami, nad kuchenką. Ma małą powierzchnię, ale może być ona powiększona, na przykład przez wysuwaną szufladę. Okapy kominowe z kolei montowane są bezpośrednio na ścianie i posiadają większe wymiary – mogą posiadać kształt trapezu, zaokrąglonego stożka czy też prostokąta.
Okapy kuchenne mogą oczyszczać powietrze na dwa sposoby w zależności od ich trybu pracy.
Okap w kuchni może pracować w dwóch trybach:
- pochłaniacz
- wyciąg
Czym różnią się pomiędzy sobą te dwa tryby pracy okapu? Który z nich będzie lepszy? Sprawdź teraz!
Okap kuchenny – pochłaniacz
Tego typu okap posiada filtry – wstępny filtr siatkowy z aluminium oraz filtry węglowe. Nie odprowadzają one powietrza na zewnątrz kuchni, ale filtrują je i oddają do wnętrza już oczyszczone.
Ich plusem jest brak potrzeby podpinania do instalacji wentylacyjnej. Minusem z kolei jest nieco mniejsza efektywność pracy i konieczność systematycznego mycia lub wymiany filtrów.

Jako pochłaniacze pracują głównie okapy podszafkowe, ale także wybrane modele okapów kominowych.
Okap kuchenny – wyciąg
Okapy – wyciągi wymagają już podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Z tego też względu mogą one pracować bardziej efektywnie – po prostu odprowadzają zanieczyszczone powietrze na zewnątrz.
Funkcję wyciągu posiadają głównie okapy kominowe – wówczas należy zadbać o ich właściwe podłączenie do wentylacji.
Zatem zarówno okapy podszafkowe, jak i te kominowe posiadają swoje zalety i wady, co związane jest także z ich trybem pracy. Wtedy, gdy w pobliżu kuchenki nie ma kanału wentylacyjnego, rozwiązaniem będzie okap podszafkowy z wydajnym silnikiem i dobrymi filtrami. Gdy jednak mamy taką możliwość, warto zdecydować się na okap z wyciągiem.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru okapu kuchennego?
Aby okap kuchenny mógł spełnić wszystkie nasze wymagania, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego konstrukcję i tryb pracy, ale także na szereg innych czynników.
Przy zakupie okapu sprawdź:
- moc turbiny – powinna być stopniowana, aby można było wybrać intensywność pracy okapu
- rodzaje filtrów oraz ich ceny – wpływają one na późniejsze koszty eksploatacji okapu
- sterowanie okapem – sterowanie może odbywać się przyciskami, z użyciem panelu dotykowego, a nawet przez pilot
- hałas okapu – im okap będzie cichszy, tym wygodniej będzie się z niego korzystało
- oświetlenie w okapie – dzisiaj optymalnym wyborem będzie energooszczędne oświetlenie LED
- funkcje okapu – bardzo pomocny jest timer, który automatycznie wyłączy okap po wyznaczonym czasie
Aktualnie dobre okapy kuchenne można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak również przez internet. Życzymy udanych zakupów!