Prostota formy jest jednym z największych świadectw elegancji. Okap tuba może być tego najlepszym przykładem. Klasyczny, okrągły kształt sprawia, że jest to sprzęt wysoce estetyczny, a zarazem uniwersalny. Okapy tubowe pasują do wystroju wielu kuchni, ale nie jest to ich jedyna zaleta.
Jak wygląda okap tubowy?
Okapy tubowe to urządzenia o korpusie w kształcie walca. Ich podstawa zazwyczaj jest okrągła, rzadziej owalna. Istnieją też okapy w kształcie graniastosłupa, których podstawa jest kwadratowa, prostokątna, ma formę dwunastoboku, etc. To jednak klasyczne, cylindryczne okapy tubowe są najbardziej popularnym rozwiązaniem.
Urządzenie tego rodzaju jest montowane do sufitu. Z tego względu okapy tubowe są chętnie wybierane jako okapy wyspowe, gdyż można je umieścić praktycznie w każdym miejscu. Mogą posłużyć także jako typowe okapy kominowe przyścienne. Niektóre modele pozwalają zresztą na montaż nie tylko do sufitu, ale i do ściany.
Co wyróżnia okap tubowy?
Prostota formy jest zdecydowanie tym, co najbardziej wyróżnia okapy tubowe i decyduje o ich charakterze. Okrągłe kształty cechują się ponadczasową elegancją. Są uniwersalne i dzięki temu okap łatwo można dopasować do różnych wnętrz, niezależnie od ich stylistyki.
Zarazem okapy tubowe to urządzenia o stosunkowo niedużym rozmiarze, co jest ich dodatkowym atutem. To jednak zarówno ich duży plus, jak i minus. Kompaktowe kształty sprawiają, że okap tubowy jest idealnym rozwiązaniem w mniejszych kuchniach.
Jednocześnie ma on mniejszą powierzchnię pochłaniania, przez co nad większą kuchenką wypadałoby umieścić dwa urządzenia tego rodzaju, aby były w pełni skuteczne. Nie jest to jednak często stosowane rozwiązanie. Na szczęście okapy tubowe swą niewielką powierzchnię pochłaniania nadrabiają wydajnością.
Okapy tubowe – wyciągi i pochłaniacze
Okap typu tuba jak większość okapów może działać w dwóch trybach pracy. Wyciągi w kształcie tuby są podłączane do kanału wentylacyjnego, odprowadzając powietrze na zewnątrz pomieszczenia. Pochłaniacz tubowy jedynie filtruje powietrze z zapachów i oparów powstających w czasie gotowania. Czasem jednak nie da się zainstalować okapu w roli wyciągu. Wtedy pochłaniacz jest jedynym wyjściem
Mimo stosunkowo niedużych wymiarów, okapy typu tuba często miewają montowane dość wydajne turbiny, które pozwalają urządzeniu na skuteczne działanie. Może to być nawet 850 m3/h przy czterostopniowej regulacji pracy turbiny.
Modny i stylowy – okap tubowy w kuchni
Geometryczne figury są miłe dla ludzkiego oka, a okrągłe kształty przez wielu są uważane za najbardziej perfekcyjną formę w naturze. Nic więc dziwnego, że okapy cylindryczne coraz częściej pojawiają się w polskich kuchniach. Odpowiedni dobór kolorystyczny sprawia, że okap tuba łatwo wpasować w każdy styl wnętrzarski.
Klasyczne okapy białe i czarne sprawdzą się w przestronnych kuchniach nowoczesnych i minimalistycznych. Szczególnie czarny okap to przykład wyszukanej elegancji. Biały okap dobrze odnajdzie się także w skandynawskim anturażu. Okap tuba w kolorach inox lub miedzi doskonale nada się do kuchni w stylu industrialnym lub kuchni loftowej. Z kolei wytworna kuchnia vintage, glamour lub art déco chętnie przygarnie złoty okap cylindryczny – synonim bogactwa i luksusu. Okap tubowy to modny wybór, który nada charakteru każdej kuchni. Funkcjonalne, naturalne w formie i piękne – takie są właśnie okapy tubowe.