Zdecydowałeś się na okap wyspowy, ale nie wiesz, jak należy go optymalnie zainstalować? Nie wiesz czym się kierować przy montażu? Tu dowiesz się tego, co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Okap wyspowy to urządzenie o wyjątkowym charakterze, które trudniej zamontować niż zwykły okap przyścienny. Ten jest często montowany w zabudowie. Jeśli nawet nie jest otoczony meblami, to i tak punktem odniesienia jest ściana. W przypadku okapu wyspowego takiego wyraźnego punktu – poza wyspą – nie ma. Okap jest zawieszony w przestrzeni. To utrudnia jego montaż, ale zasada jest właściwie taka sama.
Okap wyspowy powinien być nieco większy niż płyta grzewcza, a przynajmniej tak umieszczony, aby móc w pełni pochłaniać opary i zapachy unoszące się w czasie gotowania. Optymalna szerokość okapu kuchennego to więcej niż 10-15 cm od szerokości płyty grzewczej. Minimum to tyle samo, ile wynosi płyta grzewcza. Wartości te mogą jednak zależeć od rodzaju okapu – przykładowo, okap okrągły nie będzie zajmował równie dużej powierzchni co okap skośny.
A najważniejsze, czyli kwestia tego, na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny? To zależy czy mamy do czynienia z kuchenką elektryczną, czy gazową lub na paliwo mieszane. W przypadku kuchenki na prąd zakłada się, że okap kuchenny powinien zostać umieszczony na wysokości minimum 60 cm nad płytą grzewczą. W wypadku kuchenek gazowych lub kuchenek na paliwo mieszane uważa się, że minimalny odstęp to 75 cm.
Również i te wartości są jednak tylko wskazówką. Okap kuchenny powinien zakładać profesjonalny montażysta, który będzie dobrze wiedział, jak go umieścić. Równie ważne jest zresztą odpowiednie podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego, jeśli działa na zasadzie wyciągu, czy podwieszenie go, jeśli działa na zasadzie pochłaniacza. Jeśli montujemy go samodzielnie, warto zajrzeć do instrukcji, która jest dołączana do urządzenia. Dobrze też dopytać sprzedawcę o poradę.
Warto jednak pamiętać, że okap powinien być dostosowany do wzrostu najwyższej osoby, która korzysta z kuchni. W takim wypadku należy też nie zapominać o dostosowaniu szerokości okapu. Na im większej wysokości okap kuchenny się znajduje, tym większa powinna być jego szerokość. Z wysokością też nie należy jednak przesadzać. Im wyżej, tym okap może być mniej wydajny. Wyjątkiem są oczywiście okapy sufitowe, które z zasady montuje się na wysokości przynajmniej 150 cm nad płytą grzewczą.